Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти розпочав свою історію з 1939 року. На підставі ухвали Ради народних комісарів УРСР про реорганізацію обласних методичних кабінетів було засновано Луганський обласний інститут удосконалення вчителів, правонаступником якого став ЛОІППО.

Становлення нової установи забезпечив перший директор інституту – Олексій Іванович Дидоренко. У різні роки інститут очолювали Олександр Іванович Можаєв, Віталій Миколайович Шепель, Неля Олександрівна Клочкова, Вікторія Костянтинівна Суханцева, Тамара Михайлівна Сорочан, діяльність яких на керівній посаді сприяла вирішенню актуальних проблем освіти, розвитку педагогічної творчості.

На початку 80-х років ХХ століття інститут став опорним центром республіканського інституту вдосконалення вчителів (м. Київ). До 01.12.1994 р. інститут здійснював діяльність на основі статуту, затвердженого Луганською обласною державною адміністрацією. Згідно з наказом обласного управління освіти Луганського обласного виконкому № 224 від 28.11.1994 р. інститут удосконалення вчителів було закрито й відкрито Луганський обласний інститут післядипломної освіти.

Луганський ОІППО входить до об’єктів спільної власності територіальних громад Луганської області, управління якими здійснює обласна рада або уповноважений нею орган (рішення обласної ради від 20.02.1998 р. №22/5).

Протягом 23 років діяльності в незалежній Україні інститут забезпечував безперервну освіту педагогів області, надавав науково-методичну допомогу вчителям, вихователям, керівникам навчально-виховних закладів області, усім іншим категоріям працівників системи загальної середньої освіти.

Сьогодні в Луганському ОІППО працюють чотири кафедри, два центри та два відділи, кожен із яких має свою історію створення та розвитку.

Так, уперше кафедра педагогіки та психології була створена в 1986 році в обласному інституті вдосконалення вчителів. Назва кафедри кілька разів змінювалася, відповідно, змінювалися напрями її діяльності. У результаті реорганізації кафедра педагогіки та психології знову була відроджена в березні 2008 року.

У 1994 році було створено кафедру соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання і кафедру природничо-наукових дисциплін та методики їх викладання. Роком пізніше в ЛОІППО відкрилася кафедра філософії і соціології освіти, яка пройшла шлях становлення до кафедри управління освітою.

Структурний підрозділ Луганського ОІППО — редакційно-видавничий відділ — був створений 1998 року. Тоді ж у ЛОІППО вперше відкрився Центр практичної психології (сучасна назва — Луганський обласний центр практичної психології та соціальної роботи), який став головною координуючою ланкою в структурі управління психологічною службою області.

У 2006 році з метою створення системи моніторингу якості освіти, постійного моніторингу впровадження нових технологій превентивної освіти та впровадження ЗНО навчальних досягнень учнів був створений Центр моніторингу якості освіти та оцінювання превентивної освіти дітей і молоді (сьогодні Центр моніторингу якості освіти та ЗНО) як структурний підрозділ інституту.

Сучасна історія Луганського ОІППО твориться в місті Сєвєродонецьку, куди згідно з наказом Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації № 36 від 20.10.2014 року було переведено заклад.

Наразі ЛОІППО працює за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 111, Сєвєродонецька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 14.