З 2 по 6 жовтня 2017 року відбувся візит 20 учнів загальноосвітніх навчальних закладів Луганської області – учасників міжнародного українсько-литовського проекту «Допомога у сфері освіти регіонам Східної України, постраждалих від конфлікту: «На шляху до змін» («Support for the Education in the Post-conflict Areas in Eastern Ukraine: In the way of Changes») до Литви.

Цей проект спрямований на поширення кращих європейських практик, заснованих на базових європейських цінностях у галузі виховання дітей та молоді, формування активної громадянської позиції та підвищення якості освіти в регіонах східної України. Організаторами проекту є Центр дітей та молоді Литви (м. Вільнюс), Український державний центр позашкільної освіти (м. Київ) і Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (координатор – Ольга Касьянова, проректор Луганського ОІППО). Проект фінансується Фондом Співробітництва з розвитку та підтримки демократії при Міністерстві закордонних справ Литви.

Учасниками проекту за результатами відбору анкет претендентів стали учні Гірської багатопрофільної гімназії Попаснянської районної ради, КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів № 12 Лисичанської міської ради», Рубіжанської спеціалізованої школи І–ІІІ ступенів № 2 Рубіжанської міської ради та Чмирівського НВК «Школа І ступеня - гімназія» Чмирівської сільської ради Старобільського району.

У гостинній Литві на наших учнів чекали цікаві зустрічі, нові знайомства і враження. Організатори проекту склали програму, завдяки якій життя підлітків було насиченим та різноманітним.

Перебування в Литві розпочалось відвідуванням Міністерства Закордонних Справ та зустріч з Міністром закордонних справ Лінасом Лінкявічюсом, у якій узяли участь Посол України Володимир Яценківський з дружиною Роксоланою й Посол Королівства Швеція в Литовській Республіці Марія Кристина Лундквіст. Під час зустрічі з посадовцями діти ділились власними очікуваннями від поїздки, висловлювали бажання та пропозиції, виказували готовність отримувати новий досвід, змінюватись і змінювати на краще українське суспільство.

Познайомитись ближче, краще пізнати один одного, налаштуватись на позитивний лад та продуктивну роботу учасникам дозволили тренінги, які відбулись у Центрі дітей та молоді Литви.

Наступного дня учні відвідали гімназію Жемінос, де разом з гімназистами три уроки (математика, біологія, трудове навчання) навчались за програмою Литви, обмінювались думками щодо організації навчального процесу та ознайомились з методом реалізації проектів у литовських навчальних закладах.

Третій день розпочався поїздкою до гімназії Биржишки, у якій учні спостерігали практичну роботу з мікроскопом на уроці біології, мали можливість на власні очі розглянути мікропрепарати (плісняву, інфузорію туфельку тощо). Гімназисти запросили гостей на відвідали святковий концерт, де власноруч грали на музичних інструментах, та познайомили з місцевими традиціями (хрестини першокласників, битва хорів, ніч у гімназії, стоднівка тощо).

Багато емоцій викликала довгоочікувана зустріч з представниками учнівського самоврядування Литви, що має активну життєву позицію, під час якої литовські учні розповіли про роль шкільного самоуправління в громадському житті країни.

Дуже цікавими видались екскурсія Сеймом Литви та зустріч з парламентарем Мантасом Адоменасом, який розповів про особливості роботи Сейму, прийняття законів, життя депутатів та про те, як стають політиками тощо.

Зустріч з українськими дипломатами в Посольстві України дозволила луганським учням відчути себе в дружній домашній обстановці. Тут діти ознайомились з життям представників Посольства та дізнались, що вони відповідають за розвиток добросусідських контактів між Україною й Литвою на всіх рівнях, у тому числі на найвищому.

Дебати на тему «Чи потрібен доступний WiFi у школі?» видались гарячими: учасники ділились на групи, кожна з яких у ролі учнів, учителів, адміністрації представляла власні аргументи «за» або «проти».

У передостанній день подорожі для юнаків та дівчат була організована екскурсія до Посольства Швеції в Литві, де учні дізнались про можливості навчання у Швеції, отримали корисну літературу та контакти, за якими майбутні студенти можуть отримати відповіді на всі питання, які виникнуть під час вступу.

Після продуктивної та пізнавальної роботи на учнів чекала розважальна програма: поїздка до Тракайського замку, майстер-клас з приготування караїмської страви кибінай, за що всі учасники отримали відповідні сертифікати, катання на ковзанах, турнір зі стрільби з лука, автобусна екскурсія Вільнюсом, придбання сувенірів тощо.

В останній день перебування у Вільнюсі відбувся прощальний вечір та обмін подарунками учасників проекту та учнів з відвіданих гімназій. Діти обмінювались контактами та дарували один одному сувеніри на згадку, виготовлені власноруч: віночки, ляльки-мотанки, паперових янголят та багато іншого.

Відпочинок був насиченим, надзвичайно цікавим та корисним. Побачивши надзвичайний патріотизм литовських однолітків, їх шанобливе ставлення до громадянських цінностей, наші діти серцем відчули, наскільки люблять свою Батьківщину.

Дякуємо організаторам проекту за незабутні враження!