28 вересня 2018 року на базі Луганського ОІППО завершився триденний семінар-тренінг «Громадянська освіта в сучасній школі» в межах реалізації швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU».

У заході взяли участь учителі, які викладають курс «Громадянська освіта» в закладах загальної середньої освіти Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, Старобільська.

З учасниками семінару-тренінгу працювали завідувач кафедри природничо-наукових дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО, кандидат педагогічних наук Олена Буряк; старший викладач кафедри природничо-наукових дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО, кандидат педагогічних наук Ольга Кечик; методист кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО Ірина Хайло.

Мета заходу – надати методичну допомогу вчителям задля ефективної та якісної організації освітнього процесу з громадянської освіти. З 1 вересня 2018 року в ЗЗСО України викладається новий шкільний курс «Громадянська освіта» для учнів 10-го класу, який інтегрує знання з політології, права, соціології, соціальної психології, економіки, філософії тощо.

Під час семінару були розкриті основні питання для демократичного громадянства та освіти з прав людини, базові принципи ОДГ/ОПЛ: навчання «про», «через», «для» демократії в контексті реформування на засадах Нової української школи.

Практичний складник навчання містив різноманітні вправи й техніки, інноваційні форми та методи роботи щодо формування громадянських компетентностей у шкільній освіті («Букет квітів», «Абетка знайомств», «Герб», «Оплески», «Бінго», «Перегони на повітряних кулях», «Намалюй право», «Займи позицію» тощо), які були розроблені як приклади інтерактивної діяльності, що допомагає розвивати компоненти громадянської й соціальної компетентностей, показати методи й способи соціальної взаємодії в освітньому процесі, репрезентувати можливості для забезпечення прав людини, надати інструменти демократичного уроку.

Учасникам семінару були представлені посібники Ради Європи із серії публікацій ОДГ/ОПЛ та web-платформа швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU». Концептуальною основою навчальних матеріалів є сучасні методологічні підходи, утілені в межах компетентностей для культури демократії Ради Європи, в яких передбачено розвиток демократичних цінностей, поведінкових настанов, практичних навичок і знань, оволодіння якими дає змогу кожній особистості брати участь у демократичних процесах.

Результатом такої освітньої діяльності має стати формування в учнівської молоді базових компетентностей демократичного громадянства, які нададуть можливість особистісного самовизначення індивіда, ефективної взаємодії з іншими та стимулюватимуть молодих людей до відповідальності за втілення в життя обґрунтованих суспільних рішень.

Тренерський склад висловлює щиру вдячність учасникам заходу за теплу атмосферу, активність, готовність до змін і позитивні емоції.