16 жовтня 2018 року в інформаційному агентстві УКРІНФОРМ відбулась прес-конференція на тему «Освіту – кожному! Інноваційний проект для місцевих громад Донецької та Луганської областей». Організатором заходу виступила ГО «Фонд «Відкрита політика» за підтримки Посольства Литовської Республіки в Україні.

У заході взяли участь 4 спікери, які порушували нагальні питання на прес-конференції: Марюс Януконіс, Посол Литовської Республіки в Україні; Роман Греба, заступник міністра освіти і науки України; Ірина Жданова, виконавчий директор ГО «Фонд «Відкрита політика», засновниця Міжнародної зеленої школи ім. Клима Чурюмова, та Ірина Цимбал, директор Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Учасники обговорили:

  • основні проблеми доступу до Нової української школи, інноваційної освіти дітей, учителів зі шкіл уздовж «лінії розмежування»;
  • навчання вчителів інноваційних методик, проектного менеджменту, створення креативного освітнього простору, використання інноваційних технологій;
  • створення якісного контенту для дистанційної освіти учнів з непідконтрольних територій сходу України;
  • результати та важливі виклики проведення інформаційної кампанії щодо вступу молоді зі сходу до українських ЗВО, ЗПТО, надання дистанційної освіти.

Ірина Жданова у своєму виступі наголосила на тому, що проблему доступу в здобутті якісної інноваційної освіти зможуть вирішити: створення проектних команд, удосконалення навичок з використання сучасних цифрових технологій та запровадження інформаційної кампанії. Промовець зробила акцент на трьох головних проблемах, які перешкоджають доступу до якісної освіти: браку проектних команд, відсутності навичок з використання сучасних цифрових технологій, зокрема гаджетів, і відсутності інформаційної кампанії. Водночас зазначила, що завдяки проекту 150 учителів, представників Інститутів післядипломної педагогічної освіти, освітніх центрів «Донбас-Україна», ЗПТО, університетів, представників управлінь освіти вже пройшли навчання з проектного менеджменту, фандрайзингу, застосування STEAM/STrEAM методик, Digital в освіті, SCRUM-менеджменту.

Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс розповів, що на сьогодні для литовського уряду освіта є одним із чітких пріоритетів у плані проектів допомоги для України. «Ми думаємо, що це дуже важлива інвестиція в майбутнє, у дітей, і, тим більше, ми раді підтримувати проект, який стосується дистанційного навчання дітей з непідконтрольних територій, оскільки вони повинні мати всі умови й доступ до сучасного навчання та української школи», – відзначив Януконіс у своєму виступі.

Заступник міністра освіти і науки України Роман Греба акцентував увагу на тому, що українська держава робить усе необхідне, щоб діти, які перебувають на окупованих територіях і переміщені з них, мали доступ до якісної та повноцінної освіти.

Директор Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, канд. пед. наук, доцент Ірина Цимбал наголосила на необхідності створення нового освітнього середовища для вчителів, яке б допомагало їм професійно розвиватись. «У вчителів сьогодні є дуже багато проблем, які потрібно вирішувати. І головна – це педагогічна інверсія, яку треба долати. А для цього нам потрібно не лише створювати нове освітнє середовище для дітей, а ще й для вчителів, яке б давало змогу вчителю професійно зростати», – підкреслила вона.

Згідно з інформацією обласних департаментів освіти Луганської та Донецької областей, запит на дистанційну освіту є, до того ж він зростає: збільшилась кількість дітей з NGCA, які навчаються  в школах на GCA дистанційно/екстернаті:

  • близько 12 тисяч учнів перебуває сьогодні на екстернаті (з них 1,5 тисячі учнів охоплені дистанційним навчанням) у Донецькій області;
  • 809 школярів навчаються дистанційно/на екстернаті (з них 584 навчаються у випускник класах) у Луганській області.

На завершальному етапі прес-конференції учасники підбили підсумки щодо проведеної роботи в межах проекту й окреслили майбутній план заходів для розвитку освіти в Луганській і Донецькій областях.