Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 09.07.2018 р. № 1/9-438 «Щодо впровадження курсу «Культура добросусідства», за підтримки громадської організації «Інформаційно-дослідницький центр «Інтеграція і розвиток» у місті Ужгороді з 25 лютого по 02 березня 2019 року був проведений авторський міжрегіональний семінар-тренінг за програмою з міжкультурної та громадянської освіти дітей дошкільного віку «Український віночок. Регіон» спеціального інтегрованого курсу «Культура добросусідства».

Спільно працювали дві групи вихователів і вихователів-методистів закладів дошкільної освіти Закарпатської, Дніпровської, Львівської, Чернівецької, Чернігівської, Вінницької, Івано-Франківської областей.


Раїса Євтушенко
, координатор проектів розвитку громадянської освіти в закладах освіти України, головний спеціаліст департаменту загальної шкільної і дошкільної освіти МОН, привітала учасників та наголосила на тому, що в Україні вкрай актуальними є питання щодо розвитку громадянської освіти, соціальної компетентності, задоволення освітніх потреб представників національних меншин, розвитку навичок успішної міжкультурної комунікації, зниження конфліктного потенціалу в суспільстві.

Кваліфіковані регіональні тренери: Маргарита Араджионі – к.і.н., керівник проекту, авторського колективу інтегрованого курсу «Культура добросусідства»Валентина Потапова – провідний тренер курсу «Культура добросусідства», керівник освітнього напряму діяльності Української Гельсінської спілки з прав людини (м. Київ); Олена Савчук – методист науково-методичного центру безперервної педагогічної освіти ІППО Чернівецької областіНаталія Чумак – методист кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППОНеля Лисенко – завідувач центру психологічної служби відділу освіти Бучанської міської ради (м. Буча)Ольга Романчак – методист кабінету методики дошкільної та початкової освіти Закарпатського ІППОЛариса Петрик – методист районного методичного центру управління освіти Глибоцької РДА (м. Чернівці)Оксана Максимів – викладач кафедри педагогіки ЛОІППО, (м. Львів)Вікторія Биркович – учитель початкових класів Ужгородської ЗЗСО І–ІІІ ступенів № 9, активно та професійно репрезентували сучасні інноваційні технології, інтерактивні методи роботи за курсом «Культура добросусідства».

57 учасників авторських методичних семінарів-тренінгів ознайомились із інструментом формування соціальної компетентності дітей та молоді й розвитку громадянської і міжкультурної освіти в Україні – інноваційним курсом «Культура добросусідства».

Під час тренінгу були уточнені основні засади толерантності, культури миру, забезпечення принципу наступності у роботі за курсом «Культура добросусідства» в закладах освіти різного рівня (від закладів дошкільної до вищої освіти).

Надзвичайно насиченою і динамічною була програма робочого тижня. Учасники створювали моделі планування роботи з реалізації змісту програми «Український віночок. Регіон» у середній і старшій групах закладів дошкільної освіти.

Педагоги були активними учасниками інтерактивних форм роботи. Вони отримали методичні рекомендації з формування комунікативної, екологічної, громадянської, соціальної компетентності дітей у процесі роботи за програмою «Український віночок. Регіон»; розглядали теми ідентичності, стереотипів, дискримінації, гендерної чутливості, використання Ляльки-персони як інструменту недискримінації, адаптації та соціалізації у новій спільноті; репрезенували вправи, які спрямовані на адаптацію дітей та соціалізацію їхніх батьків у новій спільноті.

У кінці заходу учасники висловили подяку тренерам та організаторам заходу за змістовну роботу, професійні тренінги, ігрові вправи, репрезентований досвід регіонів, комфортні умови, дружню емоційну атмосферу і запропонували створити групу спільної міжрегіональної діяльності педагогів з впровадження курсу в закладах дошкільної освіти.