Участь Луганського ОІППО в заключній конференції «Нова школа, нові обрії» (проєкт «Навчаємось разом»)

04 липня 2023 року відбулась заключна конференція «Нова школа, нові обрії». На заході підбито підсумки українсько-фінського проєкту «Навчаємось разом», реалізованого за підтримки Міністерства освіти і науки України, Ministry for Foreign Affairs of Finland, FCG за фінансування Європейського Союзу та за участі Команди підтримки реформ МОН України, Інституту модернізації змісту освіти, Українського інституту розвитку освіти, закладів післядипломної педагогічної освіти та громадських організацій.

Проєкт, спрямований на підтримку реформи у сфері загальної середньої освіти «Нова українська школа», тривав  п’ять років. За цей час він об’єднав велике коло вітчизняних освітян і наших фінських партнерів, які розробляли новий контент, навчались, ділились досвідом, проєктували й експериментували, здійснювали експертизу змін задля плекання нового покоління молодих громадян.

Вітальні слова були озвучені: Оксеном Лісовим, міністром освіти і науки України, Мартіном Шредером, представником ЄС в Україні, керівником відділу місцевого та людського розвитку, Мер’єю Лахтінен, заступницею голови місії Посольства Фінляндії в Україні, та Лілією Гриневич, першим проректором Київського університету імені Б. Грінченка, міністром освіти і науки України у 2016–2019 роках. Усі позитивно оцінили здобутки українсько-фінської співпраці, подякували фінським партнерам за фінансову підтримку реалізованих ініціатив, серед яких: професійний розвиток учительства та підтримка закладів післядипломної освіти, розробка навчально-методичного забезпечення, комунікація щодо реформи тощо.

На заході керівниками проєкту було репрезентовано результати та зроблено огляд найбільш яскравих моментів (Яркко Лампіселька, керівник проєкту «Навчаємось разом», та Роман Шиян, національний директор проєкту «Навчаємось разом»). Юрій Завалевський, перший заступник директора Інституту модернізації змісту освіти, Василь Терещенко, проєктний менеджер з розробки навчальних програм Команди підтримки реформ МОНУ; Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України, говорили про  вплив проєкту «Навчаємось разом» на впровадження реформи НУШ у початковій / першому циклі базової освіти й пілотування державних освітніх стандартів, планування реформи НУШ у 2-му циклі базової освіти та аналіз ефективності реформи дослідження і освітні втрати. Серед викликів, які постають сьогодні, – реалізації реформи НУШ в умовах воєнного часу за відсутності державної субвенції, цифрові ресурси та готовність до цього вчителя, перспективи старшої професійної школи тощо.

Продовження розмови про спільні напрацювання та проблемні питання відбувалось на 4-х панельних дискусіях («Мовний компонент проєкту “Навчаємось разом”», «Розбудова освітнього середовища», «Професійний розвиток учителів», «Підтримка партнерів під час реалізації реформи НУШ»). Модератори та експерти прокоментували власне бачення того, як проєкт сприяв поліпшенню освітнього середовища, як можна використати результати проєкту надалі, якою є роль учителів у здійсненні освітніх реформ, як проєкт сприяв змінам у системі підготовки вчителів, зокрема в педагогічній практиці в закладах вищої освіти та в системі підвищення кваліфікації вчителів тощо.

Луганський ОІППО та педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти стали учасниками проєкту «Навчаємось разом» і взяли участь у програмах з вивчення фінського досвіду щодо проведення освітніх реформ. За цей час в інституті та в Луганській області підготовлено тренерські команди для підготовки вчителів та керівників з метою впровадження нових освітніх стандартів та різних напрямів розбудови Нової української школи.

Великим здобутком є цифровий освітній контент та практичні комунікаційні продукти, розроблені в межах проєкту «Навчаємось разом»: сторінка на фейсбуці «Навчаємось разом» (https://www.facebook.com/navchaemos.razom/) та вебсайт щодо НУШ (https://nushub.org.ua/), який складається з трьох частин: каталога освітніх ресурсів для українців за кордоном; ресурсного центру (електронної бібліотеки); сторінки проєкту «Навчаємось разом». Дієвим є також електронний інструмент «Конструктор навчальних планів та навчальних програм» (розроблено проєктом «Навчаємось разом», що значно полегшує розробку навчальних планів та навчальних програм (http://constructor.nushub.org.ua)). Також під час проєкту організаторами та експертами реалізовано комунікаційні таргетовані кампанії «Дружня школа», «Професійний стандарт учителя», які дозволили підтримувати освітянам себе в тому ресурсному стані, який дозволяв би забезпечувати зміни.

Учасники зібрання озвучили ідею необхідності продовження проєкту, але вже на рівні базової школи, тож сподіваємось на нові зустрічі, обмін досвідом та продовження можливостей для професійного зростання!