X Всеукраїнська робоча нарада з питань апробації і впровадження інтегрованого курсу «Культура добросусідства»

15–17 червня 2023 року освітяни Луганщини взяли участь у X Усеукраїнській робочій онлайн-нараді з питань апробації і впровадження в закладах освіти інтегрованого курсу «Культура добросусідства».

Захід проводився Громадською організацією «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток»» у співпраці з Міністерством освіти і науки України в межах проєкту «Пілотування викладання предмета “Культура добросусідства” в Новій українській школі та забезпечення сталості його впровадження». Нараду організовано за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні.

У ювілейному онлайн-заході взяли участь понад 160 учасників з усіх областей України. Серед них – представники органів управління освітою та громадських організацій, педагогічні та науково-педагогічні працівники закладів дошкільної, загальної середньої, вищої та післядипломної педагогічної освіти, регіональні координатори та розробники навчально-методичного комплексу наскрізного інтегрованого курсу «Культура добросусідства».

Зі словами привітання до учасників звернулись гості, які акцентували увагу на активному впровадженні «Культури добросусідства» в закладах освіти як підґрунті для формування соціальної компетентності й відповідальності молоді за добробут рідного краю і країни (Юрій Кононенко, начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України; Віктор Коврей, начальник відділу співпраці з етнічними спільнотами Державної служби України з етнополітики та свободи совісті; Світлана Супрун, фахівчиня з громадянської освіти Програми сприяння громадській активності «Долучайся!»).

Команда проєкту (Олег Смірнов,  Маргарита Араджионі та ін.) запропонувала освітянам цікаву онлайн-платформу, на якій проведено зустрічі у форматі майстер-класів, презентацій, виступів спікерів, круглих столів тощо.

Співробітники Луганського ОІППО також узяли участь у проведенні робочої наради та долучились до модерації сесій:  круглий стіл «Основні питання організації підвищення кваліфікації вчителів, які викладають інтегрований курс “Культура добросусідства”» для фахівців закладів післядипломної освіти (Ольга Касьянова, заступник директора з наукової роботи, канд. пед. наук, доцент);  майстер-клас «Онлайн-викладання тем “Культури добросусідства” з громадянської, миротворчої і міжкультурної освіти» для вчителів закладів загальної середньої освіти (Яна Чернишова, методист кафедри педагогіки та психології).

Протягом трьох днів педагогічні працівники розглядали різні питання: викладання інтегрованого курсу «Культура добросусідства» відповідно до нового Державного стандарту базової освіти; використання штучного інтелекту в роботі вчителя навчального предмета «Культура добросусідства»; права дитини в умовах збройного конфлікту; правові поради з протидії булінгу й кібербулінгу; реалізація в закладах дошкільної освіти оновленої парціальної програми «Український віночок» тощо.

Тренерська команда запропонувала освітянам асинхронний онлайн-курс «Як викладати “Культуру добросусідства”» в базовій школі» (реєстрація на курс: https://kdukraine.com/courses/culture-of-good-neighborliness-in-basic-school/), анімаційні відеоролики до «Культури добросусідства» в 5–6 класах, методичні рекомендації щодо роботи з ними тощо.

Нагальним було питання щодо використання можливостей наскрізного інтегрованого курсу «Культура добросусідства» у формуванні регіональної освітньої моделі в період реінтеграції деокупованих територій АР Крим, Донецької і Луганської областей. Своє бачення щодо впровадження цього курсу в Луганській області представила Ольга Касьянова.

Нагадаємо, що «Культура добросусідства» – єдиний наскрізний курс у системі формальної освіти України, який має програми з грифом, а також  навчально-методичний комплекс від дошкільнят до навчання дорослих (учителів, батьків). Нині курс упроваджують у всіх регіонах країни. У Луганській області він уведений ще 2016 року, а сьогодні педагоги Луганщини працюють за модельними навчальними програмами курсу в 5-х класах і щороку обмінюються досвідом з усією Україною.

Докладніше з матеріалами заходу можна ознайомитись на сайті «Культура добросусідства: навчаймося і зростаймо разом!»: https://kdukraine.com/