15 травня 2024 року співробітники кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО провели науково-практичний семінар «Формування національної ідентичності: міжнародний досвід».
До заходу долучились керівники, учителі громадянсько-історичної, мовно-літературної, соціальної і здоров’язбережувальної галузей, педагоги-організатори закладів загальної середньої освіти, педагоги позашкільних закладів освіти, представники громадських, освітньо-культурних центрів та суботніх шкіл для українців за кордоном (усього 147 осіб з України, Великої Британії, Данії, Латвії та Азербайджану).
В умовах повномасштабної війни російської федерації проти України, тимчасової окупації українських територій, масової міграції українців за кордон дослідження проблем і викликів формування національної ідентичності набуває особливої актуальності. Негативними чинниками у формуванні національно-культурної ідентичності є відлучення українців від україномовного простору; соціокультурна асиміляція; проведення ворожих інформаційно-психологічних операцій на теренах України й за кордоном; перекручування історичних фактів; заперечення автентичності української мови та культури й самого існування нації. Тому семінар проводився з метою обміну практичним досвідом роботи закладів освіти, громадських осередків в Україні та за кордоном з проблематики формування національної ідентичності. Модератором заходу виступила Олена Короткова, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО.
Семінар розпочався з доповіді Олександра Вдовіна, директора та вчителя історії Нижньодуванського ліцею Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області. Освітянин окреслив особливості формування національної ідентичності в умовах російсько-української війни (з досвіду роботи Нижньодуванського ліцею). Він наголосив на важливості вивчення історії крізь призму мікроісторії та локальної історії, а також зосередив увагу на розвиткові проактивності учнів й активному їх долученні до волонтерської діяльності.
Далі виступили представники української громади Великої Британії. Директор Української суботньої школи (м. Лідс) Олександр Повстян розповів про організацію роботи школи, взаємодію закладу з іншими гілками спілки українців у Лідсі та заходи для учнів. Учителі Української суботньої школи (Ольга Тарасова та Вікторія Шовкопляс) продовжили тему участі маленьких українців в освітньо-культурних заходах, зокрема в традиційних святах, Шевченківських читаннях, урочистому виконанні Гімну України тощо.
Голова відділу Союзу українців у Великій Британії в м. Лідс Ольга Каллаган звернулась до історії створення місцевої спілки українців. Її щира й тепла розповідь містила цікаві факти про виникнення та відродження спілки, а також охоплювала питання різносторонньої підтримки українців, які нині перебувають у Лідсі.
Керівниця українсько-азербайджанського освітньо-культурного проєкту «Українська мрія» Олена Короткова поділилась досвідом заснування освітнього простору «Мрія» в місті Баку та зазначила напрями діяльності Українського центру за підтримки Посольства України в Азербайджані. Діяльність осередку спрямована на вивчення української мови та історії, збереження національних традицій, формування та розвиток української національної ідентичності. Співробітники освітнього хабу беруть участь у заходах української громади в Азербайджані, проводять творчі зустрічі, мистецькі та святкові заходи, співпрацюють з іншими громадськими осередками й освітніми установами (зокрема з Об’єднаною громадою українців в Азербайджані, академією «IT STEP» тощо).
Олена Ревчук, представниця Спілки українців у м. Оденсе (Данія), підготувала доповідь «Підтримка культурного, духовного та ментального розвитку українців». Осередок для українців у м. Оденсе створено в березні 2022 року у зв’язку з початком повномасштабної російсько-української війни. Члени асоціації активно допомагають українцям, які виїхали в Оденсе через війну. Асоціація також організовує освітні й культурні заходи для українців, співпрацює з муніципалітетом, волонтерським центром, Червоним Хрестом, профспілками та іншими добровільними об'єднаннями.
Педагоги Луганщини провадять волонтерську й просвітницьку діяльність у різних країнах. Серед активних українців Латвії – учителька української мови та літератури Ліцею «Колегіум» м. Сєвєродонецька Луганської області Оксана Суворова. Разом з директоркою Центру для українських дітей «Перлина» (м. Рига) Анною Єнгаличовою пані Оксана представила доробок з досвіду роботи центру «Сєвєродонецьк – Рига: жовто-блакитний міст незламності». Важливими напрямами роботи осередку є підтримка українських військових, які перебувають у Латвії на реабілітації, волонтерів; проведення освітніх та культурних заходів для української молоді; збереження національної ідентичності через вивчення української мови та історії; участь у проєктах (так, українські «перлинки» брали участь у благодійному проєкті з виготовлення окопних свічок для фронту).
Учасники семінару приєднались до обговорення проблем формування національної ідентичності; ознайомились із практичним досвідом організації освітнього процесу в Україні та за кордоном; дізнались про особливості проведення освітньо-культурних заходів у різних країнах і дружньо поспілкувались в освітянському колі. Висловлюємо щиру вдячність співвітчизникам, які в Україні та поза її межами плекають українські традиції та українське слово й передають безцінний досвід і знання молодому поколінню.